Как да си разработя сайт?

Съветваме ви да изчетете страницата до края преди да предприемете конкретни стъпки относно регистрация на домейн и избиране на хостинг пакет.

Защо искам да направя сайт?

Преди да започнем с изграждането на самият сайт е важно да знаем каква е нашата цел.

Аз искам:

  1. сайт за моя бизнес;
  2. да започна онлайн бизнес;
  3. блог, в който да публикувам статии;
  4. място за моето хоби;
  5. сайт, върху който да се уча.

Без съмнение, в зависимост от целите, които имаме използваме различни методи за постигането им.
Ако сайтът ни ще има професионална насоченост, ще използваме платен хостинг и ще регистрираме домейн(името на сайта).

Ако искаме просто да се учим да създаваме страници и да видим що е то HTML, вероятно нямаме нужда от платен хостинг. В този случай можем да си направим регистрация в някой от безплатните хостинги.
В следващите редове ще разгледаме някои от най-често срещаните случаи. Във всички случаи, рано или късно се налага да се използва малко или повече HTML и/или CSS. Затова после ще се запознаем с тях.

Как да направя сайт – стъпка по стъпка?

За да създадете вашият сайт трябва да минете през няколко стъпки:

  1. регистрирай адресът за твоя сайт;
  2. избери хостинг план;
  3. насочи адресът на сайта към избрания хостинг;
  4. избери начин за качване на съдържанието;
  5. инсталирай необходимият софтуер и инструменти.

Регистрирай адресът за твоя сайт

Всички интернет адреси се запазват в така наречениете регистъри на домейни(Domain name registrar). Най-популярните категории са с разширения .com, .net, .eu, .bg (за България).

В зависимост от разширението и от регистъра цената за резервиране на домейн за една година обикновено варира от 15 до 50лв.

Съществуват разбира се и безплатни алтернативи, които се предлагат от някои компании (може да потърсите в гугъл "безплатен хостинг"). Трябва да се има предвид, че безплатния хостинг е подходящ почти само за временни проекти, когато се учите да създавате страници. Освен това обикновено безплатния хостинг не позволява ползването на системи за управление на съдържанието, php, работа с бази данни и други.

В този момент би трябвало да сте си изяснили какъв тип домейн ще използвате. Преди да регистрирате сайта си е добре да имате предвид някои насоки относно избора на име:

  1. Разширенията .com, .net, .bg (за България), .eu са по-популярни и обикновено за предпочитане.;
  2. Добре е името на сайта да подсказва за какво е самият сайт. Ако искате да публикувате любимите си рецепти може да изберете име като "recepti-ot-raia" или "receptite-na-baba".;
  3. Добре е името да бъде лесно за запомняне. За целта е добре то да бъде сравнително кратко. Ако е съставено от повече от една дума е добре да разделите думите с тирета.

Избери хостинг план

"Наемане на хостинг" означава наемане на достъп до сървър, на който ще качваме съдържанието на нашия сайт. На пазара се предлагат различни хостинг пакети. Например, ако все още нямате регистриран домейн може да потърсите хостинг пакет, който включва и регистрация на домейн. Това ще ви спести пренасочването на домейна към новия хостинг. Разбира се, няма никакъв проблем ако вече имате регистриран адрес или хостинг. Пренасочването е много лесна операция и всеки може да я направи.

Основните показатели, които трябва да вземете предвид, когато избирате хостинг са:

  1. Месечен трафик – това е максималният трафик, който може да бъде генериран от сайта в рамките на един месец. Ако сайтът ви ще съдържа много снимки и клипове е добре да наблегнете на този показател.;
  2. Дисково пространство – това е максималното количество информация, която можете да качите на самият хостинг. Ако имате чисто информативен сайт, съдържащ основно статии и понякога снимки, няма да имате нужда от много пространство. В други случаи може да ви е необходимо повече пространство.;
  3. Допълнителни инструменти и услуги, включени в хостинга – Прегледайте офертите за неща, които може да са полезни за вашите планове.;
  4. Ценa.

Насочи адресът на сайта към избрания хостинг

Ако сте избрали хостинг, който включва и регистрация на домейн, вероятно тази стъпка е вече направена от хостинг компанията. (На практика това се отнася и за всички безплатни хостинги).

В противен случай трябва да направите две неща:

  1. Вземете двата dns адреса на вашия хостинг. Обикновено ги получавате като email след плащането на хостинга. Изглеждат като (ns3.host-company.bg, ns4.host-company.bg) Друг вариант е да се свържете поддръжката и да ги попитате за адресите.;
  2. Влезте в регистъра, където сте запазили вашия домейн, впишете се с име и парола и потърсете къде е настройката за насочване. Въведете адресите от вашият хостинг и до 1-2 денонощия вашият сайт ще може да показва съдържанието от вашия хостинг.

Избери начин за качване на съдържанието

Има два основни вида сайтове: статични и динамични.

  1. Статичните са изградени от html страници, които са качени на сървъра. Всяко зареждане на страница(влизане в сайта с браузър) показва на екрана конкретна html страница, която предварително сме качили на сървъра.;
  2. Динамичните генерират страниците по време на зареждане на страницата. За целта се използва база данни, където се държи информацията и език за програмиране(например php), който се връзва към базата данни и генерира страниците. За много сайтове този процес се автоматизира с т.нар. CMS - "Content Management System" или "Система за контрол на съдържанието". Най-известните са WordPress и Joomla. Те са напълно безплатни и са включени към повечето хостинг пакети.

Има и други видове сайтове, например изградени на Flash, но ние няма да се занимаваме с тях, защото са по-тежки и са трудни за откриване от интернет търсачките.

Изборът между статичен и динамичен сайт до голяма степен зависи от:

  1. Крайната цел(виж по-горе “Защо искам да направя сайт?”). Ако искате да се учите или просто да качите информация за вашия бизнес вероятно статичния сайт е добър избор. Ако искате блог динамичният сайт е далеч по-лесния вариант. Ако искате онлайн магазин, динамичният сайт е вашият избор, но трябва да имате предвид, че не всичко може да се направи, чрез CMS. Ръчното изготвяне на динамично съдържание изисква значителни познания в областта на уеб програмирането.;
  2. Доколко искате да усвоите html и css. Ако имате желание да напреднете в тази област изберете статичен сайт. Знанията ви ще се обогатяват с всяка нова страница.;
  3. Имате ли собствена визия са сайта? Имате ли дизайнер, който да ви помага? Статичните сайтове изглеждат така както ги направите. Можете да оформите всяка страница точно така, както ви харесва. Ако използвате динамичен сайт с CMS ще използвате шаблон(template), по който ще изготвите сайта си. Предимството е, че можете да направите сайтът ви да изглежда добре с малко усилия. Понякога, обаче тези шаблони не са достатъчно "гъвкави".

Инсталирай необходимият софтуер и инструменти.

  1. Статичен сайт: Какво ми е необходимо и как да направя страниците за сайта?За изготвяне на първите ви няколко страници е добре да използвате съвсем прост редактор за HTML. Това е така, защото по-богатите откъм функционалност имат допълнителни функции, които могат да ви объркат, докато още нямате достатъчно знания. Един лек и безплатен редактор е Notepad++. Можете да го изтеглите от: http://notepad-plus-plus.org/download/v6.6.9.html . След това може да преминете към т.нар. WYSIWYG(What You See Is What You Get) редактори. С тях можете да създавате страници значително по-бързо. След като имате базови знания по HMTL, работата с тях не е по-сложна от работата с текстов редактор като word, например. Два прекрасни безплатни WYSIWYG редактори са Microsoft Expression Web и KompoZer.;
  2. Динамичен сайт с CMS: Както вече споменахме, повечето хостинг пакети включват в контролния си панел линкове за лесна инсталация на поне две от най-популярните системи: WordPress и Joomla. Инсталацията става стъпка по стъпка, подобно на инсталация на програма на компютър.
  3. Динамичен сайт с изготвени от нас страници. Тези сайтове са трудни за изработка, но дават най-голяма свобода на действие. Такива са много от най-успешните сайтове. За изработката им са необходими значителни знания в областта на уеб програмирането и препоръчваме ако имате интерес първо да отделите време и да научите някой език за уеб програмиране, като например PHP. За тези, които предпочитат курсовото обучение предлагаме курсове по PHP и Бази данни, водени от програмисти. За допълнителна информация и записване може да се свържете с нас: контакти с ОнТаргет.

Тъй като целта на статията "Как да направя сайт?" е обучителна, ние избирахме статичен сайт като следващата статия ще ви въведе в основните понятия в HTML.

Следващ урок: HTML за начинаещи.